Jak vybírat matrace?
Řada obchodníků tvrdí, že je třeba navštívit kamennou prodejnu a na matraci si lehnout. Do jisté míry toto tvrzení platí, ale protože si není možné matraci vyzkoušet v rámci celonočního odpočívání, o skutečné pohodlnosti vás chvilkové natáhnutí nepřesvědčí. Matrace se vám při prvotním testování může jevit komfortně, ale nakonec se vám na ní vůbec nemusí dobře spát. Pětiminutová zkouška nedokáže napodobit noční spánek. Trh je zahlcen různými typy matrací, avšak když se rozhodnete konečně nějakou vybrat, je těžké se v řadě modelů zorientovat. Jak tedy vybrat tu nejlepší matraci právě pro vás?
Pokusíme se vám co nejvíce poradit. Pokud přesto s výběrem vhodné matrace váháte, obraťte se na nás osobně na mailu info@kleia.cz nebo na čísle +420 777 605 923.
Základní principy při výběru vhodné matrace
Matrace vybírejte podle následujících parametrů:
- Hmotnost: Standardně máme matrace se zatížením do 100kg, 130kg nebo 150kg.
- Věk: Většinou spí mladší lidé na tužších (tvrdších) matracích, starší lidé na pružnějších nebo měkčích matracích.
- Zdravotní stav: Pokud máte problémy se zády, nebo jste z jiných zdravotních důvodů připoutání k posteli, určitě jsou vhodné kvalitnější matrace s antidekubitním prořezem, s visco pěnou nebo latexem. Více informací najdete na stránce o materiálech. Naprosto vyhovující je spací systém Kleia Rehaflex.
- Účel: Pro příležitostné spaní na chatě nebo pro hosty postačí levnější polyuretanová matrace, pro každodenní použití doporučujeme kvalitnější matrace z HR pěn, visco pěn, latexu a jejich vhodných kombinací.
Každá matrace se skládá z jádra a potahu.
Obě části jsou velmi důležité a určují výslednou kvalitu celé matrace.Nelze vymyslet jádro, které bude vyhovovat každému. Z tohoto důvodu existuje několik typů jader. Není potřeba nabízet 50 druhů matrací, zákazník se ve velkém množství jen špatně orientuje a bez rad prodávajícího netuší, který typ zvolit. Spousta lidí vybírá matraci jen podle ceny nebo vzhledu, což bývá mnohdy kámen úrazu. Barva pěn neurčuje kvalitu. Kvalita spočívá v použitých materiálech při vypěnování, v hustotě materiálu (tzv. objemová hmotnost), v odporu proti stlačení (měkčí, tvrdší matrace), v prodyšnosti. Neusnětě na vavřínech, ale na kvalitní matraci. Ráno budete odpočatí a v dobré náladě, což jsou výsledky, do kterých se vyplatí investovat.
Tvrdost matrace
Z vlastní zkušenosti jistě víte, že některé matrace jsou měkčí, některé naopak tvrdší. Mezi výrobci je tuhost číselně označovaná na stupnice 1 až 5, přičemž první stupeň je nejměkčí a pátý nejtvrdší. U některých typů matrací se setkáváme s tzv. dvojí tuhostí. Takové matrace mají dvě rozdílné tuhosti, na každé straně jinou. Uživatel pak dle potřeby matrací obrátí, získáte tedy dvě rozdílné tuhosti v podobě jedné matrace.
Pro ještě lepší zorientování vám stručně představíme jednotlivé stupně tvrdosti.
- Tvrdost 1 – Matrace s nejnižším stupněm tvrdosti jsou extrémně měkké, ze zdravotního hlediska nevhodné. V našem sortimentu matrace tohoto typu s ohledem na zákazníky nenabízíme.
- Tvrdost 2 – Matrace se stupněm tvrdosti 2 se označují jako „spíše měkčí“. Doporučujeme je zákazníkům, kteří upřednostňují měkčí prostředí pro spánek (doporučují se i u častého zaujímaní polohy na boku, protože chrání naše klouby). Spáčům vyhledávajícím měkké matrace doporučujeme typ Latoya.
- Tvrdost 3 – Matrace se středním stupněm tvrdosti se považují za „středně tvrdé“. Jsou velmi vyhledávané a u zákazníků oblíbené, hodí se pro velkou škálu váhových kategorií. Celkovou pevnost a vlastnosti matrace umocňují užité materiály. Prohlédněte si náš bohatý sortiment středně tvrdých matrací
- Tvrdost 4 – Matrace se stupněm tvrdosti 4 jsou označovány jako „spíše tvrdší“, právě takové matrace doporučují ortopedi (vhodné pro spáče usínající na zádech). Často jsou zpracovány v oboustranném provedení v kombinaci s tvrdostí 3, můžete pak matraci otáčet a měnit dle potřeby. Prohlédněte si naši nabídku tvrdších matrací.
- Tvrdost 5 – Matrace nejvyššího stupně tvrdosti jsou vhodné především pro zákazníky s vyšší hmotností. Vybírat můžete z modelu Mailin a Mailin plus (PLUS označuje zvýšenou nosnost).
Počet zón
Už víme, že matrace mohou mít různé stupně tvrdosti. Dalším údajem jsou počty zón u jednotlivých modelů. I matrace s určitou tvrdostí může mít zóny. Takové matrace jsou složeny z různých tvrdostí v potřebných oblastech. Zatížení nikdy není rovnoměrné, proto je třeba vyztužit či změkčit namáhané oblasti, abyste dosáhli co nejvyššího pohodlí. Cílem je docílit optimálního rozložení, čehož lze dosáhnout právě díky rozložení podle intenzity zatížení. Popisované údaje si lze jednoduše prakticky představit. V momentě, kdy ulehnete do postele, automaticky začnete vyvíjet na různé oblasti různý tlak. Některá místa zatěžujete více, některá naopak méně. Díky zónám bude vaše tělo odpočívat v zdraví prospěšné poloze. Obecně platí, že čím více má matrace zón, tím je kvalitnější (zóny 3, 5 a 7). Chcete-li přecházet zdravotním problémům, doporučujeme zvolit matraci se 7 zónami. Vybírejte z našich modelů se 7 (Caliopa, Elena, Nela, Alisa a mnoho dalších) nebo 5 (Linda, Vaia, Lina a další) zónami.
Tipy, triky a konkrétní doporučení
- Správná matrace má bodovou elasticitu, což znamená, že se stlačí jen v místě, kde dochází ke kontaktu s tělem. I naše modely se mohou chlubit těmito vlastnosti. Doporučujeme velmi oblíbenou Saimu nebo Lusine.
- Matrace se nesmí prohýbat v bederní oblasti. Pokud tomu tak je, znamená to, že je příliš měkká. V tomto případě bohužel trpí záda. Doporučujeme vyzkoušet náš spací systém Kleia Rehaflex, váš spánek díky němu dostane nový rozměr.
- Důležitější než výška matrace je kvalita materiálu. Nelze tvrdit, že vysoká matrace je kvalitnější.
- V dnešní době jsou hodně propagované matrace z líné pěny. Je třeba si uvědomit, že ne každá líná pěna je stejně kvalitní a prospěšná. Záleží na hustotě materiálu a celkovém chování pěny. Oblíbenou matrací tohoto typu je Venezia.
- U našich matrací obecně platí, že čím je matrace dražší, tím jsou v ní použité dražší materiály o vyšší objemové hmotnosti, jsou prodyšnější, mají delší životnost, vyšší lehací komfort a delší záruku. Při koupi matrace je opravdu zapotřebí si uvědomit, že provádíte investici na dlouhou dobu, na které se nevyplatí šetřit.
- Označení PLUS u matrací znamená zvýšenost nosnost u daného typu.
Doufáme, že vám náš průvodce po světě matrací pomohl a usnadnil vám výběr. Máte-li specifická přání, napište nám. Vyrábíme matrace na míru, netradičních rozměrů, dle specifických požadavků klientů.
Pokud si stále nevíte rady, rádi vám pomůžeme na naší infolince, emailu nebo přes kontaktní formulář.